The Butterfly Button

השאיפה לאושר

שאיפה תמידית לאושר לא תמיד מביאה אושר.

השאיפה הטבעית שלנו כהורים, שאומרת שהילדים שלנו צריכים להיות כל הזמן מאושרים, כל הזמן שמחים, ושלא יכאב להם שום דבר, היא לא מדויקת ודורשת מאיתנו להתבונן על הדברים בצורה קצת שונה ממה שאנחנו רגילים.

בדרך כלל שהילדים שלנו חווים קשיים או אתגרים, מרביתנו, נלחצים מהקושי שחווה הילד ולכן האינסטינקט הראשוני שלנו יהיה "לרוץ" ולפתור לו את הבעיה.  אחת הסיבות שגורמת לנו לפעול באופן הזה, היא שיש משהו בקושי או באתגר של הילד שלנו שמזכיר לנו קושי שאנחנו התמודדנו או מתמודדים עמו. כשזה קורה, לרוב אנחנו פועלים מהאוטומט, או מהתת מודע במילים אחרות, ומנסים להקל מיידית על סבלו של הילד.

לצאת מהאוטומט

העניין הוא שהדרך הזו שבה אנו פועלים, ככל שתהיה טבעית עבורנו, היא לא נכונה ועלינו להחזיר לידנו את השליטה ולהפסיק לחשוב מהאוטומט, כי הרצון שלנו להקל הילדים שלנו הוא לא דווקא תורם להם אלא אפילו מזיק.

לכן אני רוצה להציע כאן תפיסה חדשה של אושר שאומרת שאושר הוא מצב של למידה והתפתחות, ואם אנחנו נמצאים במצב של למידה והתפתחות אז אנחנו מאושרים.

כדי להתמודד גם עם הקשיים שהחיים מזמנים לנו עלינו להכיר בעובדה שאושר הוא לא רק מצב שקורה לנו בו משהו חיובי אלא הוא יכול להיות גם משהו שנראה, על פניו שלילי, אך נועד לגרום לנו לתהליך של גדילה והתפתחות.

הקושי הוא חלק בלתי נפרד מהחיים ועלינו ההורים מוטלת המשימה לחנוך את הילדים שלנו כך שהם ידעו שלקושי יש חלק מאוד חשוב בהתפתחות שלנו ושקושי או לא משהו שצריך להימנע ממנו אלא לקבל אותו בברכה.

אז איך בעצם עלינו להתנהג כשהילד שלנו חווה איזה שהוא קושי או אתגר?

מה שאנחנו אמורים לעשות עם אתגרים, הן רגשיים והן פיזיים, כשאנחנו פוגשים אותם זה פשוט להכיל אותם, לאפשר להם להיות, לתת להם את המקום.   יחד עם זאת, נעביר את המסר שזה בסדר להיתקל בקושי, ושאותו קושי, אחרי שנתגבר עליו, יצור בנו את אותה תחושה של הצלחה וביטחון שאנחנו כל כך זקוקים לה.

חשוב לי לחדד כאן את הנקודה ולומר שקשיים בחיינו הם שיעורים שמגיעים לפתחתנו כדי שנתפתח ונצמח. לכל אחד מאיתנו יש את השיעור שעליו ללמוד ולכן כל כך חשוב לעבור אותם בעצמנו.

יחד עם זאת התפקיד שלנו כהורים הוא לעזור לילדים שלנו לצלוח את אותם האתגרים אך לא לעבור אותם במקומם. לכן אל תמהרו להקל על הילד אלא תהיו איתו, תכילו אותו, תתעניינו בקושי שלו, תשאלו אותו שאלות שיעזרו לו להביא את הפתרונות בעצמו. באופן הזה לא רק שהילד שלכם יצמח ויחזק את הביטחון שלו בעצמו, גם הערכה שלכם את עצמכם תעלה.

אם נתייחס רגע לחלק שלנו בקושי של הילדים שלנו, אנחנו נבין שהקושי של הילד שלנו נועד גם לפתח אותנו. הילדים שלנו הם שיקוף שלנו ובכך יש להם מסר להעביר לנו. אם אתם רוצים לדעת קצת יותר על חוק המראה אני מפנה אתכם למאמר נוסף שלי שמרחיב על חוק המראה ולמה הוא כל כך חשוב עבור ההתפתחות האישית שלנו.

דבר נוסף שחשוב לנו לזכור. כאשר אנחנו בוחרים שלא להתמודד עם שיעורים שמגיעים לפתחנו אנחנו מזיקים לעצמנו, וזאת  מכיוון, ששיעורים הם בחירה של הנשמה שלנו והיא חייבת לעבור אותם.

כל עוד לא עברנו את השיעור שלנו הוא ימשיך להגיע יותר ויותר קשה לכן צריך לשמוח שהאתגר מגיע לפתחנו. חשיבה כזו לא תפיל אותנו אלא תאפשר לנו וגם לילדים שלנו לצמוח ולהתפתח.

לסיכום…

אם נשנה, את ההסתכלות שלנו על אושר ונבין שאושר הוא לא רק משהו חיובי שקורה בחיינו, והוא לא רק דבר חיצוני שקשור לנסיבות כאלה או אחרות, אלא הוא הצמיחה וההתפתחות שלנו כבני אדם, אנחנו וגם הילדים שלנו נדע מהו אושר אמיתי ונחווה אותו יותר ויותר בחיים שלנו.

 

דלית מור

מאמנת מתבגרים ומדריכת הורים

טלפון 052-2203555

 

הכנסו לדף של דלית מור

 

 

 

צרו קשר