The Butterfly Button

חרדה אצל ילדים וטיפול ביופידבק

נדיר שתשמעו את הילד שלכם אומר ״אני בחרדה״. סביר יותר שהוא יגיד ״אמאל׳ה אני פוחד.
פוחד מהחושך… פוחד להישאר לבד… פוחד שסבתא תידבק בקורונה…״
לרוב הילד לא מכיר את המילה ״חרדה״, אבל גם אם היה מכיר, כנראה שעדיין היה ממשיך להשתמש במילה ״פחד״ שמבטאת מצויין את המצוקה אליה נקלע.

התקף חרדה תסמינים: הילחם או ברח

מה משותף לפחד ולחרדה?
בשני המצבים הגוף מגיב ל״סכנה״ (נקרא לה מעתה ״מפלצת״). כדי שהגוף ינצח את המפלצת הוא נכנס למצב הישרדותי שנקרא ״הילחם או ברח״ (fight or flight). שרירי גוף שחיוניים ללחימה ולבריחה מקבלים יותר דם וחמצן (הנשימה מואצת, דופק הלב עולה, לחץ הדם מתגבר) ואילו מערכות שלא מועילות בקרב עם המפלצת מושתקות (מערכת העיכול, מערכת הרבייה, המוח מתקשה לבצע משימות עדינות). עד כאן ביולוגיה.

מה ההבדל בין חרדה ופחד?

במצב של פחד יש גורם סכנה מיידי ואמיתי!!! (סבתא נדבקה בקורונה)
במצב של חרדה אין סכנה אמיתית (מה יקרה אם סבתא תידבק בקורונה…)
אז כן הבנתם נכון, רוב מקרי החרדה הם תוצאה של ״מה יקרה אם…״ איזשהו ניסיון להבין ולשלוט בבלתי ידוע, בנשגב מאיתנו.

הפרעת חרדה אצל ילדים

חרדה אצל ילדים היא נגזרת ממצבם בעולם – הילד קטן וחסר נסיון מול עולם גדול ומאיים.
הוא פגיע, לא עצמאי, הזהות שלו עדיין לא יציבה, אין לו מספיק מודעות לזמן ולקנה מידה כך שהאיומים נתפסים עבורו כטוטאלים ואין-סופיים. הוא בודק כל הזמן ״מה יקרה אם״ מול אבא ואמא ומול העולם כולו. זה יכול להיות בדיקת גבולות – מה יקרה אם לא אכין שיעורי בית… אם לא אכנס להתקלח… אם לא אחזור בזמן מחבר…
וזה יכול להיות חרדות – מה יקרה אם אכשל במבחן בחשבון… אם אצטרך להיכנס לבידוד… אם הסגר לא ייגמר אף פעם…


הילד לא תמיד יבטא את החרדה שלו במילים, אבל אנחנו המבוגרים נראה את המצוקה בתגובות הגוף שלו ובהתנהגות. כאן אביא את הדוגמאות הנפוצות ביותר שאני רואה בקליניקה בעידן ה-covid-19: מצוקה גופנית: כאבי ראש, כאבי בטן, חוסר תיאבון, בחילות, הקאות. שימו לב שהכאבים מופיעים לעיתים קרובות בהקשר של בית הספר.
ברמה התנהגותית: ילדים חזרו לישון עם הוריהם במיטה. חוששים להישאר לבד בחדר. קשיי הירדמות. הרטבת לילה. פחד ממפלצת. הימנעות מהשתתפות בשיעורי זום. חרדה מעבודות בית ספר ובחינות. דאגה לסבא ולסבתא שגורמת למצוקה גדולה. עיסוק גובר במה יקרה אם חברים יפגשו בלעדי.

איך להרגיע חרדה

החדשות הטובות הן: חרדה אצל ילדים נפתרת בקלות יחסית. הילד בצמיחה והתפתחות וזה שלב מצויין לשינוי. הטיפול בילדים הוא פחות מילולי ויותר משחקי. המשחק מייצר סביבה כיפית וקלילה, ובדרך זו אפשר להגיע אל הילד. דוגמה קטנה – בכל פעם שהילד קולע לסל הוא צריך לספר על משהו טוב שהיה לו השבוע. וכשהוא מפספס הוא צריך לספר משהו על רע. תתפלאו כמה הילדים משתפים פעולה. לפעמים אני רואה את ההורים עומדים עם עיניים משתאות של איך לא שמענו על זה קודם…

ביופידבק, טיפול בחרדה

עוד לא הכרנו. אני רותם ואני מטפלת ביופידבק. אוהבת מאוד את העבודה עם ילדים בגלל התוצאות המהירות, בגלל שלילדים אין אגו והם משתפים בכל.
בטיפול ביופידבק הילד מתרגל כיצד ״לכבות״ את התגובות האוטומטיות של מנגנון ״הילחם או ברח״ . הרעיון הוא שברגע שהגוף ״יבין״ שלא מדובר בסכנה, תהיה לזה השלכה על הנפש.
איך זה נעשה? הילד מתחבר למחשב באמצעות חיישנים שמודדים את רמת הלחץ שלו. התוצאה מוצגת לו בזמן אמת באמצעות גרפים צבעוניים ומשחקי מחשב. ככל שהילד רגוע יותר המשחק מתקדם. אבל איך בעצם הילד נרגע? אנו מתרגלים טכניקות הרפיה שונות – מיינדפולנס, נשימות, הרפיית שרירים, משחקי cbt ועוד. למעשה מדובר בטיפול המבוסס על חיזוקים. בהמשך הילד לומד להטמיע זאת ביום יום.

הפרעות חרדה - סיפור מקרה

לפני חצי שנה הגיע לטיפול ילד בן 8 שסובל מכאבי בטן. הוא התייפח במהלך הטיפול מרוב כאב. האמא סיפרה שהבן שלה חזר לישון במיטה עם ההורים. הוא פוחד בחושך ומדמיין שהוא רואה מפלצות. במהלך 4 מפגשים תרגלנו תרגילי הרפיה שונים. לאורך כל המפגשים הוא לא הפסיק לדבר על כאב הבטן. במפגש הרביעי שמתי לב שהוא כבר לא מזכיר את הבטן, אבל עדיין ישן עם הוריו. עברנו לשלב החשיפה ההדרגתית. בכל ערב הוא היה צריך להיות לבד בחדר 10 דקות. זה הלך והצטבר ל-20 דקות… חצי שעה… ואחרי עוד כמה מפגשים הוא סיפר לי שהצליח להירדם בחדר לבד.

אינדקס חמניה | רותם דוידס מציגה: חרדה וילדים בימי קורונה

בתמונה גרף הלחץ של ילד בן 8 בזמן ביצוע תרגיל הרפיה. ככל שהילד רגוע יותר הגרף יורד

אינדקס חמניה | רותם דוידס מציגה: חרדה וילדים בימי קורונה

בתמונה הילד מתרגל באמצעות משחק מחשב. ככל שהוא רגוע המשחק מתקדם

חמניה | רפואה משלימה לילדים: צליאק, צליאקים, צליאק תסמינים, צליאק ילדים

צליאק

מחלת צליאק, המכונה לפעמים רגישות לגלוטן, היא תגובה חיסונית לאכילת גלוטן, חלבון שנמצא בחיטה, שעורה

להמשך קריאה »
חמניה | רפואה משלימה לילדים: שנית / סקרלטינה, דרכי טיפול ומניעה

שנית

שָׁנִית, סקרלטינה Scarlatinaהגורם למחלה הוא מין של החיידק Streptococcus מהמין Streptococcus pyogenes.שנית היא מחלת ילדים

להמשך קריאה »

צרו קשר