The Butterfly Button

רפואה סינית: קוליק

קוליק הוא מילה שיכולה להכניס פחד לליבם של הורים בכל מקום. אבל זה לא צריך להיות כך. לדיקור ולרפואה הסינית המסורתית יש גישה בריאה למניעה וטיפול בקוליק אשר הורים השתמשו ומשתמשים בה אלפי שנים.

מהו קוליק?
קוליק נחשב לאויב של הורים חדשים רבים. הכוונה היא לבכי בלתי ניתן להפסקה, בתינוק שבאופן אחר בריא ומוזן היטב.

חמניה הבית להורים ומטפלים

קוליק תינוקות

 

by: Bob Flaws L.Ac
from: www.acufinder.com


כמובן שכל תינוק בוכה, אך תינוקות שבוכים יותר משלוש שעות ביום, שלושה עד ארבעה ימים בשבוע, בדרך כלל סובלים מקוליק. בערך 20 אחוז מהתינוקות מפתחים קוליק וזה משפיע על בנים ובנות באופן שווה, כמו גם על ילדים בכורים ועל אלה שנולדו אחר כך. באופן כללי, הוא מופיע בערך בגיל שבועיים עד ארבעה שבועות ויכול להימשך שלושה חודשים או יותר במקרים מסוימים.

הקוליק עוקב אחר דפוס אופייני: התינוק מתחיל לבכות בשעות אחר הצהריים המאוחרות או בשעות הערב המוקדמות, ממשיך לבכות שעות לא משנה מה ההורים עושים כדי להרגיע את הילד. לעיתים קרובות, הדבר היחיד שמרגיע תינוקות קוליקיים הוא תנועה מתמדת, וזו הסיבה שניתן לראות הורים רבים מתהלכים כשהתינוק בזרועותיהם, או אפילו מסתובבים עם התינוק במושב הרכב במשך שעות ארוכות.

על פי הרפואה המערבית, הגורם לתלונה זו אינו ידוע, ולכן אין טיפול בקוליק. החדשות הטובות הן שלרפואה הסינית המסורתית (TCM) יש כמה תרופות זולות (או אפילו בחינם) שנבדקו לקוליק. כהורה וגם כמטפל מקצועי של TCM, אני יכול לומר לכם שהדברים באמת עובדים.

קוליק: הגדרת TCM - Traditional Chinese Medicine

רפואה סינית מגדירה קוליק אצל תינוקות בכי-לילה, והגורם העיקרי שלה הוא קלקול קיבה בגלל הזנת יתר. על פי תורת TCM, הטחול והבטן "שני האיברים העיקריים המעורבים בעיכול" עדיין מתפתחים ולא יעילים בילדים עד גיל שש בערך. חוסר יעילות זה אומר שכל מזון שקשה לילד מתחת לגיל שש עיכול יכול לגרום לדפוס רפואי ש- TCM מכנה קיפאון במזון (או נזק למזון) "וככל שהילד צעיר יותר כך המצב יכול להיות בולט יותר. קיפאון מזון מתייחס לעיכול לא תקין של האוכל, שנשאר בבטן ובמעיים. קיפאון אוכל זה גורם לבטן נפוחה ותחושת מלאות שהתינוק חווה ככאב בטן. לעיתים קרובות מאוד תראו תינוקות קוליקיים מניעים את רגליהם לכיוון הבטן במאמץ לשחרר גז ולהוריד את המזון העומד כלפי מטה.

קוליק והאכלה

אם קוליק נגרם רק בגלל חוסר הבשלות המובנה בטחול ובטנו של התינוק, אז לכל התינוקות היה קוליק "וכידוע, לא לכולם יש. אז מדוע אז תינוקות מסוימים מפתחים קוליק, ואילו אחרים לא?"

התשובה של מטפלי רפואה סינית מסורתית היא פשוטה: הזנה לא מסודרת, שבהקשר זה יכולה להיות אחד משני הדברים:

הילד אוכל יותר מדי מדי, אפילו עם חלב אם
הילד ניזון ממזון מורכב מדי למערכת העיכול שלו.
באופן כללי, רפואה סינית מסורתית גורסת כי יש להאכיל תינוקות בלוח זמנים, ולא לפי דרישה. אם מכניסים תינוק לשד או נותנים לו בקבוק בכל פעם שהוא או היא בוכים, הדבר עלול לעיתים קרובות לגרום לקיפאון מזון. אחרי הכל, תינוק עלול לבכות מסיבות שאינן רעב "אי נוחות גופנית, עייפות ושעמום הן סיבות שכיחות. לרוע המזל בצפון אמריקה ההאכלה על פי דרישה היא הקו המנחה הנוכחי."

בנוסף, רפואה סינית מסורתית מלמדת שבדרך כלל אין להכניס מזון מוצק עד שהילד יגיע לגיל חמישה עד שישה חודשים. אם מתחילים להאכיל מוצקים מוקדם יותר מזה, מערכת העיכול הבלתי בשלה של התינוק עשויה פשוט לא לעמוד במשימה.

קוליק, למה דווקא בלילה?

אז מדוע תינוקות קוליקיים מחכים עד הערב כדי להתחיל לבכות? ל- רפואה סינית מסורתית יש תשובה גם לשאלה זו.

בשעות היום ה- Qi החם וההגנתי מסתובב בעיקר בחלקים החיצוניים או מסביב פני השטח של הגוף. עם זאת, עם שקיעת השמש, אנרגיה הגנתית זו נסוגה מהשטח אל פנים הגוף. במהלך נסיגה זו צ'י חם זה מגיע לקיבה ולמעיים. אם קיים קיפאון מזון בבטן ובמעיים, הדבר יפריע לזרימה החופשית של צ'י דרך אותם איברים, ואז עמוק יותר אל תוך הגוף. במילים אחרות, הצ'י ההגנתי הזה מצטבר מאחורי קיפאון המזון וגורם ליותר סבל ומלאות. זוהי החוויה של התינוק מאי הנוחות הזו שגורמת לכל הבכי הזה.

שני סוגי קוליק

מטפלי רפואה סינית מסורתית מבחינים בשני סוגים שונים של קוליק תינוקות: חם וקר.
ב: קוליק חם, לתינוק כבר יש נטייה מולדת להתחמם . כאשר הצ'י החם וההגנתי מצטבר, זה הופך את התינוק לוהט או קדחתני, בנוסף לכאב הקיבה. תינוקות עם קוליק חם נוטים להיות חסרי מנוחה ובוכים בעוצמה רבה יותר ובעלי פנים אדומות כאשר הם בוכים, ידיים ורגליים חמות, וציפורני אצבע ורגליים אדמדמות. קוליק חם נפוץ בהרבה בקרב תינוקות צפון אמריקה.

תינוקות עם קוליק קר הם בעלי טחול וקיבה חלשים יותר, ולכן גם העיכול קשה להם יותר. חסרה להם אותה כמות של צ'י חם, יאנג צ'י. לכן כאשר צ'י ההגנה שלהם מסתבך עם קיפאון במזון, הם חווים כאב בטן ללא שום סימנים ותסמינים של חום. לפיכך התינוק בוכה ברפיון, יש לו פנים חיוורות בזמן הבכי, ובדרך כלל יש לו ידיים ורגליים קרות, עם ציפורניים חיוורות בידיים וברגליים.

קוליק - אבחון על פי רפואה סינית מסורתית

כדי לאבחן קוליק, מטפל רפואה סינית מסורתית בודק את צבע הפנים של התינוק כמו גם את צבע האצבע והציפורניים. לאחר מכן המטפל חש בגפיים של התינוק, ובודק את חום גופו. בשלב הבא הם בוחנים את בטן התינוק. לעיתים קרובות היא נפוחה ומלאה. ואז המטפל יביט על האזור שבין שני הגבות של התינוק. ככל שהאזור הזה כחול יותר, כך איזור קיבה- טחול של התינוק חלש יותר. לאחר מכן נבדק השטח של האצבע המורה של התינוק.

אם יש וריד מעורפל בבסיס האצבע המורה, הדבר מעיד על קיפאון במזון. בהתחשב בכל זה, לאחר מכן המטפל ישאל את ההורים כיצד ומה הם מאכילים את ילדם, כמו גם על נטיית התינוק להקיא חלב שזה עתה אכל או לפלוט כאשר כל פליטה\הקאה מריחה חמצמצה. אם כל זה חיובי, אז בכי הלילה של התינוק נובע כתוצאה מקוליק חם או קר.

קוליק - טיפול על פי רפואה סינית מסורתית

באופן כללי, מטפל רפואה סינית מסורתיתיתאים תחילה את התזונה של התינוק. המשמעות היא לשים את הילד בלוח הזנה ו / או להוריד את הילד ממזונות קשים לעיכול.

המטפל גם ינחה את ההורים כיצד לעסות את בטן תינוקם בכדי להזיז את האוכל העומד למטה והחוצה. לעיתים קרובות זה כל מה שצריך בכדי להיפטר מקוליק.

עם זאת, אם אמצעים פשוטים אלו אינם פועלים, ייתכן שהמטפל עשוי להציע עיסוי ילדים הניתן במקצועיות, הנקרא tui na pediatric, ואולי טיפול עם צמחי מרפא סיניים. צמחי מרפא סיניים אלה ספציפיים להקלה על קיפאון המזון, והם ניתנים במינון ספציפי לגודל התינוק , משקלו ומצבו. בדרך כלל, תכשירים צמחיים סיניים כאלה ניתנים בצורה נוזלית, לעתים קרובות על ידי טפטפת. עם זאת, ישנם כמה כדורי צמחי מרפא סיניים זעירים מאוד, המיוצרים במיוחד לקוליק תינוקות. ניתן לתחוב אותם לפיו של התינוק בזמן היניקה או בזמן האכלה.

לעתים קרובות, רפואה סינית מסורתית יעיל מאוד בהפחתת חומרת קוליק התינוקות תוך יום עד יומיים, וביטולו לחלוטין תוך שבוע. בשנות ה -30 פלוס שלי בתרגול קליני, טיפלתי בעשרות תינוקות עם קוליק עם אחוזי הצלחה כמעט של 100 אחוז.

לכן, אם ילדך סובל מקוליק, נסו רפואה סינית מסורתית. אני מרגיש בטוח שאתה תהיה בין ההורים ששמחים שעשו כן.

טיקים

  טיקים העין קופצת, היד זזה מעצמה, הכתפיים מתכווצות והפנים מתעוותות… נעים להכיר, טיקים או

להמשך קריאה »
חמניה | רפואה משלימה לילדים: צליאק, צליאקים, צליאק תסמינים, צליאק ילדים

צליאק

מחלת צליאק, המכונה לפעמים רגישות לגלוטן, היא תגובה חיסונית לאכילת גלוטן, חלבון שנמצא בחיטה, שעורה

להמשך קריאה »
חמניה | רפואה טבעית לילדים: eft tapping, eft טאפינג, eft ישראל, eft טיפול

EFT

שיטת EFT – Emotional Freedom Techniques טאפינג, היא שיטה המשלבת מזרח ומערב. במהלך סשן של

להמשך קריאה »
חמניה | רפואה טבעית לילדים: ביופידבק חרדה, ביופידבק הפרעות קשב וריכוז

ביופידבק

ביופידבק = משוב ביולוגי. טיפול ביופידבק עוזר למטופל ללמוד להשיג איזון ושליטה בתפקודים פיזיולוגיים אשר נתפסים כבלתי

להמשך קריאה »
חמניה | רפואה משלימה לילדים: שנית / סקרלטינה, דרכי טיפול ומניעה

שנית

שָׁנִית, סקרלטינה Scarlatinaהגורם למחלה הוא מין של החיידק Streptococcus מהמין Streptococcus pyogenes.שנית היא מחלת ילדים

להמשך קריאה »

צרו קשר