The Butterfly Button

אסטמה בראי רפואה סינית

אסטמה היא מצב המשפיע על דרכי הנשימה, הצינורות הקטנים המובילים אוויר אל תוך הריאות ומחוצה להן. התקפות אסמטיות חוסמות את זרימת האוויר לריאות. דרכי הנשימה של אנשים אסמטיים כמעט תמיד אדומים ומודלקים. דרכי הנשימה שלהם יכולות להגיב בצורה קשה כאשר הם סובלים מדלקת נגיפית הצטננות , או כאשר הם באים במגע עם טריגר המפעיל את האסטמה. . כאשר זה קורה, השרירים סביב דפנות דרכי הנשימה מתהדקים והם הופכים להיות צרים יותר. רירית דרכי הנשימה מתנפחת ולעיתים קרובות מייצרת ריר דביק. כאשר דרכי הנשימה צרות, האוויר צריך להידחק פנימה והחוצה, וזה מה שגורם לאדם הסובל מאסטמה להתקשות בנשימה.

חמניה | רפואה משלימה לילדים: אסטמה בראי רפואה סינית

סוגי אסטמה

אסתמה עשויה להיות אלרגית או לא אלרגית במקורה. באסתמה אלרגית, אלרגנים סביבתיים מעוררים את המחלה בעת שאיפה או בליעה. טריגר הוא כל דבר שמגרה את דרכי הנשימה ומעלה את תסמיני האסטמה. טריגרים נפוצים כוללים הצטננות או שפעת, עשן סיגריות, פעילות גופנית ואלרגיות לדברים כמו בעלי חיים פרוותיים או נוציים או קרדית אבק בית. האסטמה של כל אדם שונה ויתכן שלאדם אחד יהיו מספר טריגרים.

ברוב הערים המודרניות יש בעיות באיכות האוויר , וגם אוויר ביתי עלול להזדהם כתוצאה מריהוט, כימיקלים ביתיים, קוסמטיקה, וחיות מחמד. שימוש מקרי בקוטלי חרקים, חומרי הדברה וקוטלי עשבים על מדשאות וגידולי מזון,
ובבית, גם להם השפעה על התקפי אסטמה.
אסתמה, כמו אקזמה וקדחת השחת, קשורה לעיתים קרובות במשפחה ועשויה לעבור בירושה.

אסטמה תסמינים

במהלך התקפי אסטמה הנשימה הופכת קשה ומאולצת. צליל צפצוף מופיע, עקב זרימת האוויר דרך דרכי הנשימה הצרות. במקביל יכול להתפתח שיעול בעייתי.

תסמינים של אלרגיה ורגישות יתר עלולים להשפיע על הגוף בסינוסים, דרכי הנשימה, ריריות, ריאות או בעור. יש אנשים שמפתחים בעיות בכל התחומים הללו. תסמיני הסינוס עשויים לכלול גודש, הפרשות מימיות או דביקות, כאבים ולחץ. דלקת בסינוסים יכולה גם לעורר כאבי ראש בפנים כמו גם מיגרנה. אין דרך קלה ומהירה לדעת אם יש לך אסטמה או לא. הסיבה לכך היא גם כי הסימפטומים יכולים להשתנות ועשויים להיות דומים למצבי נשימה אחרים שאינם אסטמה.

תסמיני אסטמה כוללים קוצר נשימה, צפצופים, שיעול ולחץ בחזה. לא לכולם הסימפטומים האלה. היסטוריה של אסטמה, אקזמה או קדחת חציר במשפחה עשויה לגרום לכך שהסיכויים שלך לפתח אסטמה הם מעט יותר גדולים מאלו שאין להם אסטמה. אם אתה חושד שאתה עלול לסבול מאסטמה, חשוב לראות את רופא המשפחה שלך. רופא המשפחה שלך ידון בהיסטוריה הרפואית שלך ובסימפטומים הנוכחיים שלך. יתכן שהיא / הוא רוצה למדוד את זרימת השיא שלך באמצעות מד זרימת שיא. מד זרימת שיא הוא מכשיר כף יד קטן עם סמן המחליק מעלה ומטה כשנשפים לתוכו. הטוש נעצר בנקודה כשהנשיפה היא הכי קשה. בכל פעם שאתה משתמש במד (בדרך כלל בוקר וערב) התוצאה מסומנת בתרשים. זה יכול לעזור יחד עם רישום התסמינים שלך בכדי לתת לרופא תמונה טובה יותר של מידת השליטה באסטמה שלך.

אסטמה ילדים

ברפואה המערבית אין תרופה לאסטמה, ולכן פותחו סוגים שונים של תרופות וטבליות כדי לעזור לסובלים בניהול המצב. השימוש כולל מכשירים כמו משאפים. משאף מבטיח כי כמויות קטנות מאוד של תרופות מועברות ישירות לריאות או כדי להרפות שרירים או להרגעת דלקת בדרכי הנשימה כדי לגרום לתגובה חלשה יותר לטריגרים סביבתיים. יש מגוון משאפים. חשוב שתשתמש במכשיר שנוח לך ויכול להשתמש בו כראוי. הרופא או האחות שלך יעצו לך על המכשיר המתאים ביותר ועליו להדגים כיצד להשתמש בו נכון.

ישנם שני סוגים עיקריים של תרופות לאסטמה – משככים התקף ומונעים התקף. משאפים משככים הם בדרך כלל כחולים. הם פועלים על ידי פתיחת דרכי הנשימה וגורמים לשרירים להירגע ולכן מאפשרים לך לנשום ביתר קלות. יש להשתמש במכשיר המשכך רק כאשר מופיעים תסמיני האסטמה או, אם מומלץ, לפני האימון. הם לא מפחיתים את הדלקת בדרכי הנשימה. אם אתה צריך להשתמש במשכך שלך יותר מפעם ביום או 3-4 פעמים בשבוע, הדבר מצביע על כך שיש דלקת בדרכי הנשימה שלך המחייבת טיפול.

משאפים מונעים בדרך כלל מגיעים במשאפים חומים, אדומים או כתומים. הם פועלים לאורך זמן כדי להרגיע את הדלקת בדרכי הנשימה ולגרום לתגובה פחותה בצורה בזמן התקלות עם טריגר זה או אחר. יש לקחת אותם באופן קבוע. מרבית המונעים הם סטרואידים בשאיפה.

אסטמה בראי הרפואה הסינית

מחקרים קליניים הראו כי לדיקור השפעה טיפולית על אסתמה של הסימפונות. (bronchial asthma)

ברפואה הסינית אסטמה נגרמת כתוצאה מליחה מוגזמת הנובעת מטחול וכליות מוחלשים, שני האיברים העיקריים האחראים על עיבוד נוזלי הגוף. הרפואה הסינית מבדילה בין שני דפוסים כלליים של אסתמה, דפוס עודף ודפוס חסר. הראשון תואם אסטמה חריפה שבה חווה החולה חזה הדוק, קוצר נשימה קשה, צפצופים ולעיתים קרובות מרגיש צמא וקדחת. דפוס המחסור מתרחש באסתמה כרונית, שם מטופלים מתלוננים על צפצופים, הזעה, רפיון כללי וכפות רגליים קרות.

ישנם גורמים רבים העשויים לעורר התקף אסטמה. דוגמאות לכך כוללות את הפלישה של גורמים הפתוגניים חיצוניים, תזונה, הפרעות רגשיות, חולשה מולדת ומחלות כרוניות. ברפואה הסינית אסטמה נקראת שיאו צ'ואן, שמשמעותה צפצופים וקוצר נשימה, בהתאמה. הרפואה הסינית מסווגת את שיאו וצ'ואן כשתי מחלות נפרדות עם טיפולים שונים. שיאו (צפצופים) מאופיין בצלילי שריקה בזמן נשימה, עליית קצב הנשימה, חוסר נשימה וחוסר יכולת לנוח במצב אופקי. צ'ואן (קוצר נשימה) מאופיין בהפרעת נשימה, פתיחה מתמדת של הפה לתפוס אוויר, כתפיים מורמות, נחיריים מתרחבים וחוסר יכולת לנוח במצב אופקי. חולים עם שיאו (צפצופים) בדרך כלל סובלים מצ'ואן (קוצר נשימה) ואילו חולים עם צ'יאן (קוצר נשימה) עשויים לסבול מ- Xiao (צפצופים).

ברפואה המערבית, צפצופים וקוצר נשימה נחשבים שניהם כתסמינים, העשויים להופיע בסוגים רבים ושונים של תסמונות ריאתיות כמו אסטמה, ברונכיטיס חריפה, ברונכיטיס כרונית ואמפיזמה. זה שכיח מאוד שחולים עם התקפי אסטמה חוזרים ונשנים סובלים מחולשה או ליקוי בכליות. כאשר הם בהתקף , אומרים כי חולים כאלה סובלים מעודף יתר עם מחסור תחתון.

עודף עליון מתייחס לסטגנציה של ליחה בריאה ומאופיין על ידי צפצופים חוזרים או מתמשכים (המחמיר לאחר המאמץ), שאיפה עמוקה ונשיפה חלקה, צליל נחירות בגרון, קוצר נשימה, נשימה שברירית שיעול עם כיח דליל, דק או מקציף וגרון יבש.

מחסור תחתון מתייחס למחסור בצ'י הכליות (האנרגיה החיונית של הכליה) או למחסור של יאנג (האנרגיה החמה של הגוף) ומאופיין בשאיפה קשה מכיוון שכליות אינן יכולות לתפוס ולהחזיק את האוויר. בנוסף, המטופלים עשויים להיות גם בעלי ליקוי של הריאה והטחול.

מחסור של הריאה מאופיין ברתיעה מרוח וזיעה ספונטנית ואילו מחסור בטחול מאופיין בייצור מוגבר של ליחה וכיח. חולים עשויים להיות בעלי לחיים אדומות, לשון אדומה עם כיסוי דליל. הדופק הוא מהיר ומהיר. גורמים פתוגניים חיצוניים, כמו קור או חום, גורמים לרוב להתקפי אסטמה. הריאה שולטת בצ'י (האנרגיה החיונית של הגוף) ומתבטאת על העור. ככל שהסביבה משפיעה על העור, השינוי בא לידי ביטוי בריאה. עם תקיפת הריאה, וויסות מעבר המים נפגע, מים מתחילים להתעפש וליחה מתחילה להיווצר. התקפי אסטמה כתוצאה מפלישה של גורמים פתוגניים חיצוניים צפויים להתרחש כאשר הטמפרטורה קרה או אם חל שינוי מהיר במזג האוויר. גורמים פתוגניים חיצוניים עשויים לכלול גם אבקה, עשן סיגריות וכל אלרגנים אחרים.

אסטמה טיפול

תזונה יכולה גם היא לעורר התקף אסטמה. אוכל גולמי (raw) וקר עלול לפגוע בטחול ונוטה לתרום לסטגנציה (קיפאון) של זרימת הנוזלים ולעלייה בייצור הליחה. אוכל כבד, מתוק ושמנוני נוטה ליצור ליחה וחום בגוף. כמו כן, נצפו דגים, סרטנים, רכיכה ופירות ים אחרים כמגדילים את הסיכוי להתקפי אסטמה. חולשה מולדת ומחלה כרונית גם הם גורמים שכיחים לאסטמה. ילדים עם אסטמה בדרך כלל סובלים מצ'י נמוך בכליות, בעוד שחולים עם מחלה כרונית כמו שיעול כרוני וקור / שפעת חוזרים ונשנים, עשויים להיות גם בעלי מחלות ריאה.

הגורם הבסיסי לאסטמה הוא נוכחות של ליחה. ברפואה הסינית, מעבר המים נשלט על ידי שלושה איברים- ריאות, טחול וכליה. הריאה מווסתת את מעברי המים בקטע המעבר העליון של הגוף (לב, ריאות, קרום הלב, גרון וראש), הטחול מעביר והופך מים בקטע המעבר התיכון (בטן, טחול, כיס המרה) והכליה שולטת בחילוף החומרים במים במעבר התחתון (כבד, כליות, אינסטינקטים, שלפוחית השתן). חוסר איזון בין יין ויאנג (קירור נוזלי גוף ואנרגיית חומרים חמים, בהתאמה) באחד משלושת האיברים הללו עלול להוביל לקיפאון של מחזור המים, התורם לאחר מכן לייצור ואחסון של ליחה בתוך הריאה.

אחסון ליחה בריאה הופך להיות הגורם העיקרי להתקפי אסטמה חוזרים ונשנים. אסטמה כרונית תוביל למחסור בריאות, טחול וכליות. מחסור של הריאה פירושו חוסר יכולת של הריאה לשאוף את האוויר, ומחסור בכליה יוצר חוסר יכולת של הכליה לקבל או לתפוס אוויר. זה יהיה מורכב עוד יותר אם הטחול גם הוא חסר ויש כמות עודפת של ליחה שמכשילה את דרכי הנשימה. בסך הכל, המצב מסתבך יותר ויותר ככל שהתסמונת הבסיסית מייצגת מצב חסר בעוד שהתסמינים מראים מצב עודף.
אסטמה חמה מתרחשת כאשר חום תוקף את הריאה. במקרה זה הריאה כבר לא מסוגלת לפקד על צ'י ולשלוט על הנשימה. חולים בדרך כלל חשים תחושת חנק, ושיעול. לחולים תהיה גם ליחה המאופיינת על ידי צפצופים, וצליל שואג בגרון מכיוון שיש רצון עז להוציא את הכיח המצטבר. הכיח בדרך כלל צהוב אך עשוי להיות לבן במקרים מסוימים בהם החום אינו בולט כמוהו. מקובל כי מטופלים מרימים כתפיים כדי לעזור לנשימה. הם סובלים מחום, עצבנות, זיעה, כאב ראש, צמא עם רצון לשתות, פנים סמוקות וחום אפשרי עם סלידה מקור, הם חלק מהתסמינים של אסטמה כתוצאה מחום. הלשון אדומה עם ציפוי שמנוני צהוב. הדופק הוא שטחי ומהיר.

עיקרון הטיפול בדפוס עודף הוא פירוק הליחה ואילו עבור דפוס המחסור העדיפות היא לחזק ולהגביר את הצ'י המוחלש (האנרגיה החיונית של הגוף). מצבים אלרגיים כמו אסטמה וקדחת השחת נובעים ממחסור במערכת החיסון. . מערכת חיסון מוחלשת או רגישה יתר על המידה הופכת את האדם לרגיש יותר למה שרפואה סינית מכנה גורמים פתוגניים חיצוניים כמו אבקה ואלרגנים אחרים. הטיפול באסתמה, אפוא, מתמקד גם בחיזוק מערכת החיסון. על פי הרפואה הסינית, עיקרון הטיפול בתבנית העודפת של אסטמה הוא פירוק הליחה ואילו לדפוס הליקוי העדיפות היא לחזק ולהגביר את הצ'י המוחלש (של הגוף אנרגיה חיונית).
לדעת הרפואה הסינית מצבים אלרגיים כמו אסטמה וקדחת השחת נובעים ממחסור במערכת החיסון. מערכת חיסון מוחלשת או רגישה יתר על המידה הופכת את האדם לרגיש יותר למה שרפואה סינית מכנה גורמים פתוגניים חיצוניים כמו אבקה ואלרגנים אחרים. הטיפול באסטמה, אפוא, מתמקד גם בחיזוק מערכת החיסון. על פי הרפואה הסינית, לטיפול בדיקור אסתמה קר צריך להתמקד בהרגעה של הריאה ובחיסול הליחה. בנוסף ניתן להשתמש בדיקור לטיפול באף סתום או נזלת.

אסטמה טיפול רפואה סינית

על פי הרפואה הסינית, השפעות הדיקור צריכות להיות מצטברות. לאחר סדרת טיפולים, יש לשים לב להפחתה בשכיחות ההתקפים וחומרתם.

על פי הרפואה הסינית פורמולות צמחי מרפא סיניים יכולות לשפר את השפעת הדיקור בהקלה על אסתמה. נוסחאות אסתמה רבות מכילות עשב סיני שנועד להרחיב את הסימפונות המכווצות. יתכן שיהיה צורך לרשום צמחי מרפא אחרים אשר על פי הרפואה הסינית מפחיתים את ייצור הליחה, נלחמים בזיהום, מרטיבים את הריאות ומטפלים בשיעול. ישנם סוגים רבים ושונים של אסתמה המוכרים ברפואה הסינית ונוצרות פורמולות צמחי מרפא שונות. הרפואה הסינית יכולה להבדיל בין סוגים שונים של אסטמה ולבחור את הנוסחה המתאימה.

גם לחץ רגשי יכול להוות גורם בהתקפות אסטמה, והרפואה סינית רואה את הדיקור וצמחי מרפא מסוימים כתרופה שניתן להשתמש בהם גם כדי לטפל בסוגיות אלה.

אסטמה לרוב גרועה יותר בעונות מסוימות ובשעות מסוימות ביום. כאשר מדובר בחוסר איזון כרוני, הטיפול עשוי לדרוש מאמץ מתמשך מצד המטופל והרופא. מכיוון שישנן צורות שונות של אסתמה וכל אדם עשוי להיות בעל חוסר איזון שונה, פיתוח הגישה הנכונה, האינדיבידואלית חשובה ולעיתים קרובות נדרשת מספר פגישות.

שינוי סגנון חיים למניעה וטיפול באסטמה
נקיטת אמצעי מניעה מסוימים בבית יכולה להפחית את הסיכוי שלך להתפתחות אסטמה, או להפחית את הסימפטומים שלך. שלבים אלה כוללים הפחתת כמות האבק בביתכם וניתן להשיג אותם באמצעים פשוטים כמו שאיבת אבק על בסיס יומיומי ופתיחת חלונות.

מתוך המאמר:  https://clinic.acumedic.com/can-we-help/condition/asthma/

טיקים

  טיקים העין קופצת, היד זזה מעצמה, הכתפיים מתכווצות והפנים מתעוותות… נעים להכיר, טיקים או

להמשך קריאה »
חמניה | רפואה משלימה לילדים: צליאק, צליאקים, צליאק תסמינים, צליאק ילדים

צליאק

מחלת צליאק, המכונה לפעמים רגישות לגלוטן, היא תגובה חיסונית לאכילת גלוטן, חלבון שנמצא בחיטה, שעורה

להמשך קריאה »
חמניה | רפואה טבעית לילדים: eft tapping, eft טאפינג, eft ישראל, eft טיפול

EFT

שיטת EFT – Emotional Freedom Techniques טאפינג, היא שיטה המשלבת מזרח ומערב. במהלך סשן של

להמשך קריאה »
חמניה | רפואה טבעית לילדים: ביופידבק חרדה, ביופידבק הפרעות קשב וריכוז

ביופידבק

ביופידבק = משוב ביולוגי. טיפול ביופידבק עוזר למטופל ללמוד להשיג איזון ושליטה בתפקודים פיזיולוגיים אשר נתפסים כבלתי

להמשך קריאה »
חמניה | רפואה משלימה לילדים: שנית / סקרלטינה, דרכי טיפול ומניעה

שנית

שָׁנִית, סקרלטינה Scarlatinaהגורם למחלה הוא מין של החיידק Streptococcus מהמין Streptococcus pyogenes.שנית היא מחלת ילדים

להמשך קריאה »

צרו קשר