The Butterfly Button

שיעול אצל ילדים

עונת החורף מתאפיינת בתופעה מרגיזה – שיעול.

שיעולים מגיעים בשלל קולות, החל משיעול קטן וכלה בשיעול קולני , שיעול לח, שיעול יבש, שיעול מתאמץ, שיעול גרוני, שיעול עם כל הגוף, ויש עוד… כל אחד והשיעול שלו.

שיעול ילדים, כל שיעול מספר לנו משהו

שיעול עם ליחה
זהו שיעול הנפוץ בתקופת החורף. מעורבים בו הוצאת ריר וליחה ממערכת הנשימה התחתונה.
שיעול יבש
נגרם כתוצאה מגירוי מערכת הנשימה ללא נוכחות ליחה.

בדרך כלל שיעול מהווה תגובה של הגוף המנסה להיפטר מגירוי הנובע מליחה, זיהום בקנה הנשימה, הריאות או גוף זר כאשר הסיבה השכיחה ביותר לשיעול בילדים היא הצטננות או שפעת, הנגרמים לרוב על ידי נגיפים (וירוסים).

שיעול אצל ילדים ו- רפואה סינית

לפי הרפואה הסינית, הצינון הוא אחד הסימנים הראשונים לחדירת פתוגן לתוך הגוף. לרוב בחורף הנזלת מתחילה נוזלית ושקופה, מה שמעיד על חדירה של "פתוגן רוח קור" האופייני לחורף. למחרת הנזלת כבר משנה את צבעה לצהוב, וגם זה אופייני – בילדים במיוחד. בגלל שהם מאוד יאנגים במהותם (יאנג- חום, מהירות, פעילות), הקור שנכנס הופך במהירות לחום, והנזלת השקופה והנוזלית הופכת צהובה וסמיכה יותר.
הורים לילדים מכירים את הדינמיקה הזאת: יום של נזלת שקופה, כמה ימים של נזלת צהובה, דלקת אוזניים או גרון, ובדרך כלל מתלווה שיעול לכל התהליך, אשר מופיע אם כשיעול לח או שיעול נבחני, שיעול סטרידור.

כיצד נקל על שיעול אצל ילדים?

1. רפואההסינית הינה רפואה מניעתית בעיקרה ולכן מומלץ לטפל כבר בשלב הנזלת בעזרת דיקור קצר מאוד אשר אינו כואב או שונישין, אשר הינו טיפול יפני שהוא ללא דיקור.
2. פורמולות צמחים שונות – מומלץ להיוועץ באיש מקצוע אשר יכול לתת פורמולה אותה ניתן לתת לילד עוד בשלב מוקדם ולמנוע החמרת השיעול.
3. שמנים אתריים המיועדים לעיסוי תינוקות כמו למשל שמן ריבנטסרה (cinammonum camphora) . שימו לב להבדל בינו לבין ריבנסרה אשר אינו מתאים לתינוקות וילדים!
ניתן לשים כמה טיפות במבער שמנים, גם זה יקל על השיעול.
4. בצל חתוך ליד המיטה – אדי הבצל עוזרים לפתוח את דרכי הנשימה ולהקל על הנזלת. זכרו לזרוק את הבצל לאחר הלילה, בצל סופח חיידקים בקלות. כמו כן ניתן לחתוך את הבצל לחתיכות קטנות ולשים בדבש. ניתן לאכול לאחר כחצי שעה.
5. חליטות מצמחי הגינה – זעתר, זוטא, מרווה, טימין, ואפשר להמתיק במעט דבש (כמובן רק לאחר גיל שנה).
6. הגבהת המזרון (לא הכרית) תעזור לילד לנשום יותר בקלות
7. הימנעות ממזונות מעודדים ליחה: ברגע שמופיעה נזלת מומלץ להפסיק צריכת מוצרי חלב, מזונות מעובדים, בוטנים, תפוזים, בננות ופירות טרופיים אחרים.
8. שתייה מרובה חשובה תמיד!
9. סמבוק שחור משמש ברפואה המסורתית במזרח ומערב אירופה מזה מאות שנים. הוא משמש לגירויים ושיעול במערכת הנשימה העליונה ולפרחיו יכולת לרכך ולשקם את הריריות של מערכת הנשימה.
10. מנוחה מרובה! הניחו לילד לנוח הרבה ככל שניתן.
11. מרק עוף – ״הפניצילין״ של הסבתות או מרק ירקות עשיר, כאשר הדגש הוא על אוכל ביתי ולא מעובד.
12. במידה וקיים סטרידור קל ניתן לחשוף את הילד לכמה דקות לאוויר קר אם בחלון או אוויר מהמקפיא, או נסיעה בחלונות פתוחים. חשוב שהילד יהיה במצב מאונך!
13. חשוב ליצור סביבה שמאפשרת לילד להחלים ולהתגבר על האלרגן, החיידק או הווירוס, שזה אומר לשמור על הניקיון, לשמור על מקום מאוורר, לשאוב שטיחים ולהחליף מצעים עם תחילת השיעול.
14. תיפוף על החזה והגב – ניתן להקל על הילד על ידי תיפוף קל עם האצבעות בין הצלעות של הילד ובאותו אזור על הגב.

חשוב לציין –
בכל מקרה של החמרה בשיעול, עליית חום או הופעת תסמינים אחרים יש להיוועץ ברופא.ת הילדים!

חמניה | רפואה משלימה לילדים: צליאק, צליאקים, צליאק תסמינים, צליאק ילדים

צליאק

מחלת צליאק, המכונה לפעמים רגישות לגלוטן, היא תגובה חיסונית לאכילת גלוטן, חלבון שנמצא בחיטה, שעורה

להמשך קריאה »
חמניה | רפואה משלימה לילדים: שנית / סקרלטינה, דרכי טיפול ומניעה

שנית

שָׁנִית, סקרלטינה Scarlatinaהגורם למחלה הוא מין של החיידק Streptococcus מהמין Streptococcus pyogenes.שנית היא מחלת ילדים

להמשך קריאה »

צרו קשר