The Butterfly Button

מה זה נטורופתיה

רפואה נטורופתית היא גישה הוליסטית המערבת ידע מדעי מודרני עם רפואה טבעית ומייחסת חשיבות מרכזית לקשר בין גוף לנפש. בשיטה זו המטפלים שואפים לאתר את גורם המחלה בעזרת הבנת הקשר גוף-נפש של המטופל. נטורפתיה מטפלת באדם כולו ומטרת הטיפול היא לסייע למטופלים לשמור על מצב מאוזן של בריאות מיטיבה באופן קבוע. בטיפול זה מטופל הינו אקטיבי ומשתתף באופן פעיל בהחלמתו שלו ועשוי להתבקש לשנות מאורחות חייו למשל שינוי באורחות השינה, אכילה ופעילות גופנית. 

חמניה | רפואה טבעית לילדים: נטורופתיה מה זה, נטורופתיה מטפלים

נטורופתיה מהי?

עקבות לשורשי הנטורופתיה ניתן למצוא עוד בימי יוון העתיקה בבית הספר לרפואה של היפוקרטס שנחשב ל"אבי הרפואה המערבית". היפוקרטס האמין כי בטבע עצמו קיים הריפוי והוא זה שטבע את הביטוי "היו מזונותיך תרופותיך". "הכוח המרפא של הטבע" מכוון לכך שלגוף האדם היכולת לרפא את עצמו ממחלותיו.

נטורופתיה הינה חלק מהרפואה בגרמניה כבר מאות שנים והעקרונות הראשונים נקבעו כבר במאה ה-16, כאשר הנטורופתים המקוריים, הוכשרו כולם באירופה ושילבו בעבודתם צמחי מרפא, הידרותרפיה ועוד שיטות ריפוי מסורתיות. המונח נטורופתיה נטבע ב- 1885 ע"י ד"ר ג'ון שיל, רופא גרמני שהיגר לניו יורק. המחזור הראשון של בית הספר לנטורופתיה בארה"ב סיים ב-1902 על ידי ד"ר לאסט, מהגר גרמני שרכש את הזכויות על השם. מאז נפתחו עוד בתי ספר לנטורופתיה בארה"ב ובעולם והתחום זוכה להכרה גם על ידי הרפואה הממוסדת. כיום נחשבת ארה"ב לבית לנטורופתיה המודרנית וקיימים בה ארגונים חזקים המסדירים את התחום. (בארץ-איגוד הנטורופתים הישראלי).

נטורופתיה: מטרת הטיפול

לימודי נטורופתיה ורפואה נטורופתית משלבים גישה הוליסטית המערבת ידע מדעי מודרני עם רפואה טבעית ומייחסת חשיבות מרכזית לקשר בין גוף לנפש. בשיטה זו המטפלים שואפים לאתר את גורם המחלה בעזרת הבנת הקשר גוף-נפש של המטופל. נטורפתיה מטפלת באדם כולו ומטרת הטיפול היא לסייע למטופלים לשמור על מצב מאוזן של בריאות מיטיבה באופן קבוע.

בטיפול נטורופתיה מטופל הנו אקטיבי ומשתתף באופן פעיל בהחלמתו שלו ועשוי להתבקש לשנות מאורחות חייו למשל שינוי באורחות השינה, אכילה ופעילות גופנית. מטרת נטורופתיה למנוע או לרפא חלק מהמחלות בעזרת שימוש במנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף, ועוזרת למטופל לבסס אורח חיים בריא יותר המסלק את הגורמים המעכבים. נטורופתיה מתבססת על תזונה, צמחי מרפא, שמנים אתריים ופעילות גופנית מתאימה כאשר הכל נועד כדי לעורר את כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף.

נטורופתיה: מטפלים בילדים

בילדים הטיפול יכול לתת מענה לבעיות דוגמת אטופיק דרמטיטיס (אסתמה של העור), חולשה של מערכת החיסון, נזלת כרונית, דלקות אוזניים חוזרות והפרעות בקשב וריכוז ועוד. 

נטורופתיה וטיפול ב- דלקת ריאות

הגישה הנטורופתית לדלקת ריאות כוללת גירוי של המערכת החיסונית באמצעות ויטמינים ומינרלים, תזונה תומכת, חימום מקומי, ניקוז של הריאות ועוד.
לב לבו של הטיפול הוא חיזוק של המערכת החיסונית שכן לפי הנטורופתיה לגוף יש את הכוחות לרפא את עצמו בהינתן לו תנאים טובים.
הטיפול הנטורופתי מתבסס בין היתר על מתן מענה לתסמינים שמציג המטופל. כמו כן הנטורופתיה מתייחסת לאספקטים הנפשיים שייתכן שהובילו להיחלשות של המערכת החיסונית.
בראש ובראשונה ניתן משנה חשיבות לטיפול תזונתי תומך שכולל הנחיות להימנעות ממזונות מסוימים והנחיות לצריכת מזונות מסוימים אחרים. גירוי המערכת החיסונית מתבצע על ידי מתן של תוספי תזונה מסוימים כמו למשל ויטמין C או ויטמין A. בנוסף מתבצע שימוש בצמחי מרפא כמו למשל שוש קירח או אכיניצאה, חותם הזהב, טימין ועוד.
ניקוז מערכת הנשימה מתבצע על ידי עיסויים עם חומרים שונים. בין היתר מדובר על עיסוי בעזרת שמן זית מעורבב בחומץ, עיסוי עם שמן שקדים, עיסוי עם קומפרסים של תמציות חרדל ועוד. מעבר לכך הנטורופתיה דוגלת בשימוש במגוון סירופים מכייחים ומנקזים שניתן להכין בבית כמו למשל סירופ דבש ובצל.

טיקים

  טיקים העין קופצת, היד זזה מעצמה, הכתפיים מתכווצות והפנים מתעוותות… נעים להכיר, טיקים או

להמשך קריאה »
חמניה | רפואה משלימה לילדים: צליאק, צליאקים, צליאק תסמינים, צליאק ילדים

צליאק

מחלת צליאק, המכונה לפעמים רגישות לגלוטן, היא תגובה חיסונית לאכילת גלוטן, חלבון שנמצא בחיטה, שעורה

להמשך קריאה »
חמניה | רפואה טבעית לילדים: eft tapping, eft טאפינג, eft ישראל, eft טיפול

EFT

שיטת EFT – Emotional Freedom Techniques טאפינג, היא שיטה המשלבת מזרח ומערב. במהלך סשן של

להמשך קריאה »
חמניה | רפואה טבעית לילדים: ביופידבק חרדה, ביופידבק הפרעות קשב וריכוז

ביופידבק

ביופידבק = משוב ביולוגי. טיפול ביופידבק עוזר למטופל ללמוד להשיג איזון ושליטה בתפקודים פיזיולוגיים אשר נתפסים כבלתי

להמשך קריאה »
חמניה | רפואה משלימה לילדים: שנית / סקרלטינה, דרכי טיפול ומניעה

שנית

שָׁנִית, סקרלטינה Scarlatinaהגורם למחלה הוא מין של החיידק Streptococcus מהמין Streptococcus pyogenes.שנית היא מחלת ילדים

להמשך קריאה »

צרו קשר